Anasayfa Şanlıurfa |

Şanlıurfa

 

Kültür ve medeniyetin Dünya'ya yayıldığı topraklar üzerinde yer alan, ilk yerleşimin ve ilk tarımın yapıldığı Şanlıurfa, dünyanın en eski şehridir.

Şanlıurfa il merkezine 18 kilometre mesafedeki Örencik Köyü sınırları içindeki “Göbeklitepe”de 1995 yılında başlayan ve halen devam eden arkeolojik kazılarda “İlkel Dinlerin Dünyadaki En Eski Merkezi” sayılan ve 12.000 yıl öncesi Neolitik Çağa ait “Dünyanın En Eski Tapınakları” yer almaktadır.

“Göbeklitepe”de bulunan insan ve hayvan heykelleri ile “T” şeklindeki steller üzerindeki aslan, yılan, öküz, koç, tilki, turna ve ördek gibi hayvan kabartmaları dünyanın en eski resim örnekleri sayılıyor. Ayrıca kazıda çıkarılan, taştan oyulmuş insan başı, aslan başı, boğa başı, yaban domuzu, kaplumbağa, akbaba heykelleri ile çakmaktaşından yapılmış çok sayıda kesici ve delici alet, taş baltalar, taş boncuklar ve kolye taneleri çok değerli

eserlerdir.

Peygamberlerin atası Hz.İbrahim'in Urfa'da doğup yaşadığına, Nemrut ve halkının taptığı putlarla mücadele ettiği için burada ateşe atıldığına inanılmaktadır. Hz. İbrahim'in doğduğu mağara ve ateşe atıldığında düştüğü yerde oluşan “Halil ür Rahman Gölü” (Balıklıgöl) Musevi, Hıristiyan ve İslam dinine mensup insanlarca ziyaret edilmektedir.

Şuayb, Musa, Yakup, Eyyub ve Elyesa peygamberlerin yaşadığı Şanlıurfa, İsa Peygamber tarafından ise “kutsanmış şehir”dir. Şanlıurfa, Roma ve Bizans döneminden kalma mozaikleriyle de ünlü bir şehirdir.

Balıklıgöl'ün yakınında yer alan Haleplibahçe'de 2007 yılında bulunan, Milattan sonra 5. yüzyıla ait “Amazon Kraliçeleri mozaikleri” dönemin en önemli örnekleridir.

Harran, Şuayb şehri, Soğmatar, Göbeklitepe gibi ören yerleriyle; saray güzelliğindeki tarihi evleri, sokakları, hanları, hamamları, camileri, çeşmeleri, köprüleri, kapalı çarşıları ve geleneksel el sanatları ile Şanlıurfa “müze şehir” görünümündedir.